Linja-autoliiton Helsingin osasto: Bussien polttoainekustannusten kasvu reilun vuoden aikana jo 35%

 
Linja-autoliiton Helsingin osaston bussiyritykset ovat erittäin huolissaan linja-autoalan kustannusten voimakkaasta kasvusta. Erityisesti polttoainekustannukset ovat kasvaneet räjähdysmäisesti. Dieselin ennätyskorkean hinnan lisäksi kustannusnousua on lisännyt polttoaineen veronkorotus vuoden alussa.
 
Vuoden 2007 alun tilanteeseen verrattuna polttoainekustannukset ovat nousseet noin 35%. Käytännössä tämä tarkoittaa, että yhden linja-auton polttoainekustannukset ovat kasvaneet lähes 7 000 euroa vuodessa. Esimerkiksi 16 linja-auton yrityksessä, mikä edustaa alan keskikokoa, ovat polttoainekustannukset nousset jo 112 000 euroa. Reilun vuoden aikana tapahtunut kustannusnousu vastaa yhden linja-auton vuotuista liikevaihtoa.
 
Linja-autoliitto on jättänyt liikenne- ja viestintäministeriölle 5,5 % taksankorotusesityksen.
 
Linja-autoliitto on esittänyt liikennepoliittisille päättäjille toistuvasti, että alan verorasitteita on kevennettävä tuotantokustannusten alentamiseksi ja siten matkalippujen hintojen pitämiseksi kilpailukykyisinä. Asia on parhaillaan esillä eduskunnassa, kun liikennepoliittisesta selonteosta on käynnissä asiantuntijakuuleminen ja keskustelu.