Linja-autoliitto ihmettelee YTV:n politikointia

 
Linja-autoliitto kummastelee YTV:n politikointia koskien sen joukkoliikennelaista antamaa lausuntoa liikenne- ja viestintäministeriölle. YTV on lausunnossaan tyytymätön uuden joukkoliikennelain siirtymäsäännöksiin, jotka mahdollistavat nykymallisen linja-autoliikenteen harjoittamisen pääkaupunkiseudun kehyskunnissa vielä 3.12.2009 voimaantulevan EU:n komission palvelusopimusasetuksen jälkeen. YTV haluaisi laajentaa reviiriään ja saada kehyskunnat maksumiehiksi sopimusliikennejärjestelmästä, joka tällä hetkellä toimii pääkaupunkiseudulla.  
 
Linja-autoliiton mukaan YTV:n kannanotto bussiliikenteen hoitotapaan toimialueensa ulkopuolisesta liikenteestä on varsin erikoinen. Nykyinen malli, jossa kehyskunnat maksavat vain matkalippujen hinnan alennuksista, on kunnille erittäin edullinen. Bussiyritykset kantavat liikenteen hoidosta taloudellisen vastuun.         
 
YTV-alueen laajeneminen nykyistä pidemmälle kehyskuntiin on pitkä prosessi. Se ratkaistaan eri päätöksentekomenettelyllä ja eri perusteilla kuin joukkoliikennelain siirtymäsäännökset.   
 
Linja-autoliitto yhtyy YTV:n näkemykseen siitä, että YTV:n matkalipuilla matkustaminen myös useissa YTV-alueen ulkopuolelta tulevissa busseissa on oltava mahdollista uuden joukkoliikennelain voimaantultua. Nykyinen käytäntö palvelee hyvin kehyskunnista pääkaupunkiseudulle matkustavia.
    
Lisätietoja: tj Heikki Kääriäinen, Linja-autoliitto, puh. 0400 413007
tj Juhani Puro, Ventoniemi Oy, Linja-autoliiton varapuheenjohtaja ja Helsingin osaston puheenjohtaja,  puh. 0400 800725 
   
LVM on valmistellut uutta joukkoliikennelakia, jonka lähtökohtana on kunnilta saatavat mittavat taloudelliset lisäpanostukset joukkoliikenteeseen. PSA tulee voimaan 3.12.2009, mutta mahdollistaa kansallisesti 10 vuodensiirtymäajan kilpailuttamismallien käyttöönotossa.