Joukkoliikenteen verkosto ja rahoitus murenemassa

 

Valtiovarainministeriön ensi vuoden budjettiin esittämä leikkaus joukkoliikennemäärärahoihin vie toteutuessaan ELYjen vuonna 2010 ostamista bussivuoroista lakkautuslistalle 400-500 vuoroa eli noin 10 % nykytasosta. Kun otetaan huomioon jo vuonna 2010 tehdyt leikkaukset, on peräti 1000 bussivuoroa häviämässä. On välttämätöntä saada 10 miljoonan euron lisäsatsaus rahoitukseen vuoteen 2012 mennessä

Ellei budjettiin saada lisää rahaa joukkoliikenteelle, rapauttavat rajut supistukset bussiverkoston. Linjaverkostosta poistuu liian paljon kuntakeskusten välisiä linja- ja ostovuoroja. Samalla valtio on menettämässä kykynsä vastata kaupunkiseutujen seutu- ja kaupunkilippujen maksuosuuksistaan. Ne luisuvat kuntien maksettaviksi tai aiheuttavat matkalippujen hintoihin tuntuvan korotuksen.

Määrärahaleikkausten lisäksi VM:n kaavailema energiaverouudistus on kurittamassa bussiliikennettä. Dieselpolttoaineen veron nousu 8 centtiä litralta on nostamassa bussiliikenteen kustannuksia 10 miljoonalla eurolla vuonna 2012. Dieselveron korotuksen sijaan tulisi linja-autojen käyttämien polttoaineiden olla verovapaita, kuten kaikkialla muualla Euroopassa ja kuten tilanne on rautatieliikenteessä ja kaupallisessa lentoliikenteessä.

Lisätietoja: toimitusjohtaja Heikki Kääriäinen, Linja-autoliitto, puh. 0400 413007